Wiosna, ach to ty…

Przyszła wiosna, a z nią trochę zmian na budowie.

Czekaliśmy na odpowiedni moment z uporządkowaniem terenu wokół budynku, tak aby ziemia była jeszcze zmarźnięta po zimie i ciężki sprzęt się nie zapadał, ale na tyle miękka aby można było w niej kopać. Jak tylko koparka zaczęła pracę to…. zaczęło padać. W efekcie ziemia rozmiękła i dwa dni później koparka miała problemy z przejechaniem, a wywrotka zakopała się aż po osie, trzeba było ją wyciągać z pomocą innej, większej koparki. Musieliśmy poczekać aż przestanie  padać, trochę się osuszy i można było działać dalej.

Ponad tydzień wywożenia gliny i wyrównywania terenu i wreszcie bryła budynku  prezentowała się tak jak powinna. Poniżej zdjęcia z obecnego stanu, a dokładniej przed wielką „rozwałką”.

Podczas zimowych dni  ułożyliśmy z Bratem instalację wodną i dokończyliśmy instalację kanalizacyjną. Instalacja wodna została oparta na systemie Kan-therm PP – rury o średnicach 32, 25 i 20mm. Do ciepłej wody użyłem rur PP w  wersji Glass, troszkę większa rozszerzalność cieplna niż wersja Stabi Al, ale mniej problematyczne przy montażu. Otuliny jakie dałem to 9mm grubości dla zimnej wody, 13mm dla ciepłej i 20mm dla cyrkulacji.

Zacząłem również przygotowywać się do położenia instalacji podłogowej – porobiłem przejścia przez ściany dla rur oraz zamontowałem skrzynki z rozdzielaczami. Dodatkowo przygotowałem bruzdy w ścianach pod instalację elektryczną która częściowo ma iść pod posadzką.

W tym tygodniu zostały wykonane podłączenia  wody i kanalizacji. Wreszcie można otworzyć kran i coś z niego leci, no i można też… no nie trzeba już korzystać z Toi-toia. Takie niby oczywiste rzeczy w większości domów, a jak można się z nich cieszyć.  W tym momencie instalacja poddawana jest próbie szczelności i jak na razie nic nie cieknie. Jednak dopiero jak będę miał pewność szczelności to dokończę zakładanie otulin w miejscach złączeń rur i kształtek,

Poniżej efekt podłączania instalacji wodno-kanalizacyjnej,  przygotowania do ułożenia kabla energetycznego oraz wykopy pod drenaż (doświadczenia z poprzedniego roku pokazały, że jest on niezbędny).

Ech, a tak to pięknie wyglądało.

9 komentarzy do “Wiosna, ach to ty…”

  1. Witam. Co tam u Pana słychać na budowie, na jakim etapie Pan jest? I jak to teraz wygląda finansowo. Planuję zakup tego projektu, stąd moje pytania

    1. Na budowie sporo się dzieje/działo. Na obecną chwilę kończę kłaść instalację ogrzewania podłogowego, tak aby w tym miesiącu zrobić posadzkę, a potem reszta elektryki i tynki w grudniu. Budynek został ocieplony w 3/4 – trzy ściany są gotowe do nałożenia tynku/struktury, jeszcze w tym miesiącu powinna być zrobiona ostatnia ściana.
      Odnośnie finansów to dokładnego rozliczenia nie mam i póki co nie mam czasu aby takowe zrobić. Może jak już posadzka i tynki będą zrobione to trochę zwolnię i nadrobię papierkologię.

      1. Mieszkam we wschodniej części Polski, 30 km od granicy z Białorusią więc mam nadzieję że u nas materiały i robocizna są na tyle tańsze że za 450 tys pobuduje ten domek pod klucz, w innym razie pewnie będę musiał zmienić projekt

        1. Jest to możliwe przy odpowiednim gospodarowaniu funduszami i przy mniejszych wymaganiach odnośnie wykończenia domu. Jeśli nie jest planowane poddasze użytkowe to można zrezygnować z lanego stropu na rzecz lżejszego i tańszego, drewnianego.
          Jednak dom sam w sobie tani nie jest, parterowe domy są raczej droższe od piętrowych przy tej samej powierzchni. Konstrukcja dachu, dachówki, ocieplenie stropu/poddasza to już generuje różnicę kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy. Z tego co widzę to powinienem się zamknąć w kwocie około … tys. zł., do tego dojdzie jeszcze zagospodarowanie terenu wokół budynku (ogrodzenia, bramy, podjazd, itp).

      2. Co tam słychać na budowie, na jakim etapie Pan jest, jak z kosztami, czekam na zdjęcia, bardzo mnie ciekawi bo sam będę zaczynał

  2. Witam a ja mam pytanie ile pustaków poszło na murowanie planujemy kupic 24 cm . Liczyłem ze do stropu pojdzie gdzies 1500 ale nie wiem czy to dobre kalkulacje

  3. Witam widzę ,ze dokonałeś zmiany co do koloru okien na projekcie jest jakaś niespójność jak dla mnie Mam pytanie czy podbitkę dachu również wykonałeś w kolorze grafitowym ? Jesteśmy na etapie dachu i wyborze dachówki i koloru czy dach pokrywkę ceramiczna dachówka jak w projekcie ? Będę wdzięczna za odpowiedz Pozdrawiam Ania

    1. Okna są w kolorze antracytu, tak jak i dachówka (betonowa). Podbitki jeszcze nie mam, ale również będzie antracytowa. Większość wykończeń jest lub będzie antracytowa, co ma być kontrastem do jasnej elewacji. Jedynie taras będzie w kolorze drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.