Szlifować czy nie szlifować?

Większość producentów systemów ociepleń zaleca szlifowanie  powierzchni styropianu przed przyklejaniem go do ściany. Z moich doświadczeń wynika, że szlifowanie tylko pogarsza przyczepność kleju do styropianu. Niezależnie od stopnia szlifowania (słabiej, mocniej), rodzaju kleju (dwa rodzaje kleju Caparol),  czy dokładności oczyszczenia szlifowanej powierzchni (szczotką, odkurzaczem) zawsze większą przyczepność ma nieszlifowany styropian*.

Numery 1 i 3 to są miejsca przyklejenia szlifowanego styropianu, a miejsca o numerze 2 i 4 takiego szlifowania nie było. Jak widać różnica jest spora. Aby oderwać szlifowane próbki trzeba było użyć średniej siły, przy nieszlifowanych trzeba było się bardziej przyłożyć.

Przy testowaniu przyczepności siatki zatopionej w kleju, takich różnic nie zauważyłem.

Szkoda, że uwierzyłem w zalecenia producentów i prawie dwie ściany ociepliłem w ten sposób 🙁

*dotyczy to styropianu grafitowego Swisspor LAMBDA PLUS fasada.

17 komentarzy do “Szlifować czy nie szlifować?”

  1. Witam. Właśnie z żoną przygotowujemy się do wybudowania domu wg tego projektu. Świetny blog, rewelacyjnie się ogląda poszczególne etapy pańskiej budowy. Można prosić o jakieś aktualne zdjęcia/film na maila obrazujące dalszy rozwój budynku (może już nawet wykończenie domu? 🙂 Żonę bardzo interesuje kuchnia, mnie zaś garaż i poddasze, ale chętnie zobaczylibyśmy każdy kąt. Pozdrawiamy serdecznie !

    1. Dom jeszcze nie jest wykończony, na przełomie roku wykonane zostały posadzki i tynki – póki co wszystko schnie pomału. Ostatnio mało czasu miałem na prowadzenie bloga, przygotowanie elektryki i instalacji wodnej przed posadzkami i tynkami zajmowało mnie w 100%.
      Jeśli w czymś ma to pomóc to postaram się jutro sfilmować obecny stan domu i podeślę materiał na maila.

      1. Witam .Zaczynamy budowę tego projektu ☺️super blog dużo cennych porad .Przeniesienie spiżarni z kuchni świetny pomysł , czy mogę prosić i aktualne zdjęcia z budowy Pozdrawiam Ania

        1. Dom jest na końcu etapu wykończenia wnętrza, pozostały drobne, ale czasochłonne prace. Niestety chwilowo nie mam czasu i ochoty na bieżące aktualizacje bloga. Nic nie obiecuje, ale jak będzie ładna pogoda na majówce to porobię zdjęcia z zewnątrz, jednak zdjęć wnętrza nie będę wstawiał. W późniejszym czasie dodam etapy tynkowania, posadzek i wstępnego wykańczania i na tym zakończę pracę nad blogiem.

          1. Proszę mi powiedzieć, od jakiej strony świata ma Pan wjazd do domu? Dziękuję.

            Ps..również czekam na kilka zdjęć aktualnego stanu! I może choćby zdjęcie kuchni i salonu🙏 Świetny blog.

          2. Wjazd jest od strony północnej, prawie północnej bo kierunek północ-południe przechodzi dokładnie po skosie domu. Ściana garażowa jest więc w kierunku północno-wschodnim, a taras południowo-zachodnim.

            Jak już pisałem, nie będę dawał zdjęć wnętrza. Uporządkuję teren wokół domu i dodam zdjęcia z zewnątrz plus pozostałe materiały dokumentujące budowę. Ale kiedy to nie wiem, nic nie chcę już obiecywać.

  2. Witam czy moglby Pan udzielic informacji mianowicie jaki był koszt budowy Domu ? Zrobiłam wycenę jednej firny za stan deweloperski ściany białe koszt 530 tys i myśle czy szukać dalej Pozdrawiam Ania

    1. Witam. Nie podaję już kosztów budowy, tak dla zasady. Jednak 530 000 za stan deweloperski to wg mnie sporo. Zależy jeszcze jaki region Polski.

    1. Witam , czy jest możliwość podjechania do Pana oby zobaczyć dom ? Jestem ze Szczecinka a tytuł (dom prawie nad morzem )mowi mi że daleko do Pana nie mam. Projekt już w sumie mam kupiony i czekam na pozwolenia myślę że lada moment będą dlatego chciałbym zobaczyć na żywo jak wygląda dom. Proszę o kontakt ( mateuszkubacki1@gmail.com)

  3. Witam,
    Wybraliśmy z mężem projekt Antares T, zakochaliśmy się w nim i każdy inny projekt był skreślany. Projekt zakupiony, teraz adaptacja. Również nanosimy kilka zmian lecz ciągle nie daje nam spokoju ściana z telewizorem i kominkiem. Czy ma ona wystarczający wymiar na połączenie tych dwóch rzeczy? czy rezygnowaliście państwo z kominka?
    Pozdrawiam
    woj. kujawsko-pomorskie

    1. Witam. Bez problemu mieści się kominek i telewizor, ale… zależy jaki kominek i jaki telewizor. W tym momencie mamy zamontowany tymczasowo stary 45″ telewizor i kominek wolnostojący, który jest dość wąski. Tak jak patrzę na ścianę (zdjęcie trochę przekłamuje proporcje) to telewizor może być maksymalnie 60″, może 65″, powyżej będzie „optycznie” zbyt duży.

      Poza tym gratuluję wyboru projektu.

      1. Dziękuje za odpowiedź 🙂
        Na tę chwilę jesteśmy równomiernie podekscytowani jak i przerażeni. Szukamy wszelkiego rodzaju informacji i możliwości rozwiązań naszych obaw, dlatego za wszelkiego rodzaju podpowiedzi jestem ogromnie wdzięczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.