Stan surowy otwarty

Ten najfajniejszy etap mamy już za sobą. W cztery miesiące powstał dom – od wbicia palików i pierwszej łyżki koparki do zamontowania czapy na kominie. Dużo się działo, początkowo trochę stresów, ale postęp w pracach cieszył oko. W planach na najbliższe dwa tygodnie jest uporządkowanie terenu wokół domu.

Trochę zdjęć z parteru:

Trochę zdjęć z poddasza:

 

22 komentarze do “Stan surowy otwarty”

    1. Koszt obecnego stanu to około … zł (robocizna + materiały – prace ziemne + piach, płyta fundamentowa, ściany nośne i działowe, strop i wieniec, więźba dachowa i dachówki z rynnami, kominy i ich obróbka). Gdybym zrobił klasyczne fundamenty, strop drewniany i zrezygnował z jednego komina to wyszłoby taniej.

      Trudności nie było, jedynie na początku problemy były z zaakceptowaniem zmian przez kierownika budowy. W zasadzie zmieniłbym teraz jedynie punkt zero (jakieś +20cm) i przesunął jedno okno zamiast go zmniejszać. Co będzie dalej to się zobaczy, może wyjdą jakieś rzeczy, ale póki co jest wszystko ok.

        1. Robocizna to ponad 70 000zł i nie znalazłem tańszej, sensownej oferty, a były takie powyżej 110 000zł. Znaczenie ma fakt, że w moim regionie jest „boom” na usługi budowlane, a my szukaliśmy ekipy „na już”.

          Odnośnie ceny samego dachu to ciężko mi będzie odpowiedzieć na to pytanie.

          1. Tak, podany koszt robocizny dotyczy prawie wszystkiego, od ubijania piachu do czapy na kominie. Prawie wszystkiego, ponieważ wykopy i nawiezienie piachu dodatkowo płatne było.

  1. Witam czy jest Pan w stanie określić koszty poszczególnych etapów? My również przymierzamy się do budowy wg tego projektu na wiosnę i nasz budowniczy stwierdził że sso wyniesie ok 180-190 tys dlatego przeraziła mnie kwota która Pan podał…. po jakiej cenie kupował Pan beton,dachówke, stal? Z góry dziękuję za wszelkie informacje…

    1. Wg kosztorysu (system zlecony koszt średni) to jakieś 220 000zł. Mój wykonawca wstępnie wycenił na 240 000zł. Może metodą gospodarczą da się zamknąć w tych 180 000zł. Jak będę miał chwilę, to postaram się zrobić zestawienie kosztów etapów budowy.

  2. Czy po wybudowaniu domu wizualnie jest on równie „zgrabny” jak na projekcie czy jednak wydaje się duzy? Zmienił Pan kąt nachylenia dachu czy pozostał 30st.?

    1. Wg mnie jest bardzo zgrabny, pomimo tego, że nie jest mały. Po wybraniu nadmiaru ziemi z tyłu domu i uprzątnięciu terenu wokół, ta „zgrabność” zapewne jeszcze się zwiększy. Jednak jest to subiektywne odczucie, zależy od wielkości działki i wielkości sąsiadujących domów. Warto znaleźć taki dom w pobliżu, czy też nawet podjechać do mnie, aby zobaczyć to „na żywo”.

      Kąt dachu nie był zmieniany.

    1. Przy takiej inwestycji warto poświęcić trochę czasu i paliwa, aby mieć pewność wyboru. Za 3 tygodnie będą wstawione okna i brama, więc zapraszam wtedy na „oględziny”.

  3. Witam,
    W końcu się doczekałem… (prośba o relację na forum domowych klimatów) … i to super relacji z własną stroną internetową 😉 Dzięki.
    Pytanie co do domu: frontowe projektowe okno narożne w kuchni – czemu ta zmiana na zwykłe okno?
    Koszty, wizja czy kierownik budowy?
    Rozumiem, że działka 26 m ma od frontu, czyli dom ma po 5 m z boków, czy inaczej?
    Ogrzewanie podłogowe tak? Pompa ciepła z odwiertami czy kocioł kondensacyjny? Tylko podłoga czy grzejniki też będą? Na piętrze ogrzewanie też w podłodze?
    Ps. jak potrzeba coś pomóc czy wordpress’ie proszę pisać.
    Pozdrawiam

    1. Jak wybieraliśmy projekt to też szukałem jakiś informacji w internecie (zdjęcia, relacja z budowy, itp.). Niestety nic nie znalazłem, więc postanowiłem sam zrobić coś takiego, aby pomóc innym w wyborze.
      – Okno w kuchni zmieniliśmy, ponieważ narożne nie podobało nam się, wolimy bardziej symetryczne rzeczy. Poza tym mniej szafek wejdzie do kuchni 🙂
      – Po obu stronach domu jest około 5m od granicy – od strony tarasu jest ponad 5m, a z drugiej strony prawie 5m.
      – Parter to ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni, bez grzejników. Odnośnie poddasza to też planuję tylko podłogówkę, chociaż różne opinie słyszałem – np. jeśli rzadko używane to lepiej grzejniki. Temat do przemyślenia, bo poddasze będę prawdopodobnie robił w późniejszym terminie. Dodatkowo zastanawiam się czy nie dać małej pętli podłogówki w garażu.
      – Źródłem ciepła ma być piec gazowy kondensacyjny. Nie chciałem robić pompy ciepła, jeśli już to gruntowy wymiennik do wentylacji, ale i tutaj kalkulacje nie wychodzą zachęcająco.

      edit: Obecnie nic się nie dzieje na budowie, czekam na okna i bramę. W międzyczasie robię model 3d domu łącznie z pełnym wyposażeniem, ułatwia to wizualizację papierowych planów dla mojej lepszej Połówki 🙂 Za jakieś 2 tygodnie powinienem skończyć, to wtedy wrzucę wyniki na bloga.

      ps. dziękuję za ofertę pomocy, ale nie ma w czym pomagać. Jakoś ogarniam ten CMS.

      1. ok, odnośnie ogrzewania, warto zerknąć:
        — link do kalkulatora kosztów ogrzewania Vaillant —
        i żeby nie było, nic nie reklamuję 😉
        raczej poszukuję – rozwiązań 🙂
        fajne zestawienie różnych systemów,
        pozdrawiam

    1. O jakie dokładnie zdjęcia chodzi? W następnym miesiącu powinienem dodać wpis podsumowujący ponad rok prac wykańczających (ocieplenie, elektryka, podłogówka, tynki, itp.)
      Jeszcze taka mała uwaga z mojej strony – to nie jest domek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.