Plany, założenia, pomysły – czyli zaczynamy

Przyszedł czas na budowę własnego domu. Rzecz jasna, jednym z pierwszych kroków było wybranie projektu.  Ogromna ich ilość nie ułatwiła tego zadania. Od początku miał to być dom parterowy o prostej bryle – taki mały, kwadratowy domek, domek naszych marzeń…

Koniec końców wybraliśmy projekt Antares T NF40.  Coby nie było zbyt idealnie, wprowadziliśmy kilka zmian:

  • zmiana klasycznych fundamentów na płytę fundamentową,
  • zmiana materiału ścian z bloczków ceramicznych na bloczki z betonu komórkowego.
  • usunięcie dwóch wąskich okien i zamiana okna balkonowego w sypialni na zwykłe,
  • zmiana rozmiaru okien i ich ujednolicenie,
  • przesunięcie kilku ścian działowych.

Założenia, które chcieliśmy zrealizować podczas tej budowy:

  • zamknięcie domu w stanie surowym i uprzątnięcie terenu wokół przed zimą 2017/18,
  • montaż instalacji przez zimę,
  • tynki, wylewki na wiosnę,
  • latem wykończenie wnętrza domu,
  • na przełomie sierpnia/września meblowanie i zamieszkanie,
  • jesienią ocieplenie zewnętrzne i elewacja,
  • Wigilia Świąt Bożego Narodzenia 2018 w nowym domu i …
  • ….kolejne 30 lat robót przy domu.

Rozwiązania, które chcę wprowadzić to m.in.:

  • ogrzewanie podłogowe w całym domu,
  • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i (może) z g,w,c.,
  • rolety zewnętrzne w oknach,
  • cyrkulacja c.w.u. w łazience i kuchni z czujnikiem ruchu,
  • kominek w grawitacyjną dystrybucją ciepłego powietrza,
  • stworzenie prawie „inteligentnego” domu,
  • ….. dopiszę jak mi coś przyjdzie do głowy.

Zmiany w projekcie, które wprowadziliśmy:

16 komentarzy do “Plany, założenia, pomysły – czyli zaczynamy”

    1. Główne pomieszczenia nie zostały zmienione. Zmianie uległy garderoby (garderoba w sypialni 2 została podzielona na dwie części pomiędzy sypialniami 1 i 2, garderoba w sypialni 3 została powiększona kosztem pralni).

      Odnośnie spiżarni jest tak jak Pani napisała.

      Okna w sypialniach i w kuchni są takie same, otwór 180x150cm. Okno w łazience to 90x150cm, w kotłowni 90x60cm, w salonie 150cmx250cm i 3600x250cm.

        1. Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Musiałbym przejrzeć faktury, a niestety na to nie mam póki co czasu. Może po zakończeniu budowy zrobię zestawienie poszczególnych etapów,

  1. Witam,
    Jestem bardzo zainteresowana tym samym projektem. Państwa zmiany również bardzo mi odpowiadają. Czy mogę prosić Państwo o informację na temat kosztów budowy? Wydaje się, że dom jest prosty w budowie, więc i może mniej kosztowny ;-).

    1. W komentarzu we wpisie „Stan surowy otwarty” pisałem o kosztach. SSO to około … zł (robocizna + materiały + prace ziemne + piach, płyta fundamentowa, ściany nośne i działowe, strop i wieniec, więźba dachowa i dachówki z rynnami, kominy i ich obróbka).
      Gdybym zrobił klasyczne fundamenty, strop drewniany i zrezygnował z jednego komina to wyszłoby taniej. W zasadzie to trzymam się w przybliżeniu kosztów „System zlecony koszt średni”. Dom nie jest mały, pow. zabudowy to 230m2, za tym idą większe koszty ścian, fundamentów, prac ziemnych, itp., a i dach czterospadowy o sporej powierzchni też robi swoje – te proste rzeczy właśnie nie są tanie, niestety.

  2. Dzien dobry.
    Właśnie zakupiliśmy ten projekt i startujemy niebawem z budową, super ze można sie dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy dzieki Państwa wpisom i fotkom, chciałem zapytać czy zmieniali Państwo kąt dachu? Dom wygląda dość proporcjonalnie.W projekcie jest ponad 8 metrów wysoki. Bedziemy budowac w dolnośląskim ale jak bedziemy na urlopie nad morzem to jesli nie maja Panstwo nic przeciwko chetnie bysmy sie spotkali i zobaczyli na żywo domek, pozdrawiamy serdecznie Joanna i Piotr.

    1. Kąt dachu nie był zmieniany, zresztą niewiele zmieniliśmy w tym projekcie, kilka ścianek działowych i kilka okien.
      Odnośnie wysokości dachu to tej wysokości nie widać, 8m jest w najwyższym punkcie i przy sąsiednich budynkach, które są podobnej wysokości, wydaje się niższy.

      Od następnego tygodnia (09.07) będę na budowie prawie codziennie więc zapraszam serdecznie. Dom znajduje się w okolicach Ustki (taka mało znana miejscowość nad morzem), telefon kontaktowy wysłałem na maila.

  3. Witam,
    Obserwuję ten projekt od roku w końcu decyzja podjęta, zamówiony. Planowany start lipiec tego roku.
    Działkę mam z problemami, więc warunki zabudowy przewidują również płytę fundamentową. Proszę o info czy zagęszczaliście grunt, jaki jest koszt przygotowania gruntu wraz z płytą?

    1. Pod płytą jest kilkadziesiąt centymetrów zagęszczonego piasku. Dodatkowo wokół krawędzi płyty jest zrobiona opaska przeciwwysadzinowa o szerokości i głębokości w niektórych miejscach do 1 metra.

  4. Witam , skłaniamy się do zakupu tego projektu i rozpoczęcia budowy. Tak ja Państwo chcielibyśmy wprowadzić kilka zmian.
    Stąd moje pytanie; jaki był koszt adaptacji i wprowadzenia zmian w projekcie przez państwa?

    1. Wprowadzone przeze mnie zmiany są zmianami nieistotnymi (przesunięcie ścianek działowych, zmiana wielkości okien, itp.) i jako takie nie wymagały wnoszenia jakichkolwiek opłat. Przy zakupie projektu otrzymaliśmy również zgodę od biura projektowego na zmiany w projekcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.